Çocuklarda Otizm

Çocuğunuzla ilgilendiğiniz halde karşılık alamıyorsanız otizmden şüphelenmelisiniz!

Normal bir çocuk 2 yaşına geldiğinde en az 10 kelimeyi söyleyebilir ve 50 kelimeyi anlayabilir. Adı söylendiğinde bakar. Çocuğunuz çevresine ilgisiz ve sizin davranışlarınıza tepkisiz ise hemen bir doktora başvurmalısınız.

Çocuğuna yeterince zaman ayırdığı, onunla konuştuğu halde, bakışları ve mimikleriyle beklediği karşılığı alamayan anne ve babaların, çocuklarının otistik olup olmadıkları konusunda duyarlı olmaları gerekiyor. Konuşmada gecikme, kendisine gösterilen ilgiye cevap vermekte güçlük çekme, mekanik hareketlere ilgi duyma, otizmin en önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Otizmin teşhisinde gözlem büyük önem taşır. Normal bir çocuğun, 2 yaşına geldiğinde en az 10 kelimeyi söyleyebiliyor, 50 kelimeyi anlayabiliyor ve adıyla çağrıldığında bakıyor olması gerekir. Otistik çocuklarda bu gelişme gözlenmez ve takıntılı davranışlar dikkat çeker. Bununla birlikte her çocukta farklı düzeyde belirtiler ortaya çıkabilir. Ailelerin bu konuda daha hassas olmaları ve bu tip bulgular ile karşılaştıklarında bir uzmana başvurmaları gerekir.

Aileler genellikle doktorlardan, hastalığı tamamen ortadan kaldıracak, o çocuğu normal hale getirecek mucize tedaviler beklerler; günümüz koşullarında bu hastalığı yok edecek bir tedavi yöntemi henüz yoktur.

Otizm hakkında bilmeniz gereken 10 şey

1) Otizmin belirtileri genelde bebekliğin ilk iki yılı içinde başlar. Nadiren geç yaşlara sarkabilir.

2) Bebekliğin ilk dönemlerinde diğer çocuklara göre daha az gülmesi, annesi onu kucakladığında veya öptüğünde tepki göstermeyip hoşlanmamaları otizme işarettir.

3) Yalnızlığı sevmeleri; saatlerce yatakta sessizce durmaları, çocukların anne–babanın seslenmelerine karşılık vermemeleri de otizm belirtileri içerisinde yer alır.

4) Bedensel gelişimi yaşıtlarına uygun olsa da otistik çocukların konuşması diğerlerinden oldukça geridir. 5 yaşına geldiklerinde ancak yüzde 50’si tek kelimelerle konuşabilirler.

5) Otistik çocukların kendilerine ait özel davranış biçimleri vardır. Kendi etraflarında defalarca dönme, odada bir köşeden diğerine koşup durma, tek ayak üzerinde zıplama gibi.

6) Dönen nesneler, mekanik aletlere ilgileri büyüktür. Bir kutu, iplik parçası, düğme gibi bazı nesnelere anlamsızca bağlanabilirler. Ev içindeki değişimlere direnç gösterirler.

7) Otistik çocukların tepkileri ani ve yersizdir. Zamansız sevinç ve öfke nöbetleri olabilir. Hafızada tutma, okuma, detay hatırlama, müzik gibi alanlarda güçlü becerileri olabilir.

8) Otistik çocuklar genelde konuşmada gecikme gösteren çocukların doktora götürülmesiyle ortaya çıkar. Mutlaka doktor tavsiyesine uyulmalıdır.

9) Zeka düzeyi birçoğunda normalin altında olan otistik çocuklar her 10 bin çocuktan 4’ünde görülmektedir. Erkek çocuklarda kızlara oranla 5 kat daha fazla sıklıkta görülür.

10) Normal çocuklara oranla, otistik çocukların kardeşlerinde bu hastalığa daha sık rastlanır.

 

↑ yukarı

«geri dön