Onu Mutlu Yetiştirmek Elinizde

Çocuğunuzu mutlu etmek için onu hediyelere boğuyor, istediği her şeyi yapıyorsunuz. Ama o yine de mutsuz.

Çalışan bir annesiniz. Bu yüzden de çok fazla çocuğunuzla birlikte olamıyorsunuz. Ama elinizden geldiği kadar onun gönlünü hoş tutmaya gayret ediyorsunuz. Ona hediyeler alıyor, istediği her şeyi yapmaya çalışıyorsunuz. Buna rağmen çocuğunuz genellikle mutsuz. İşte bu noktada durup bazı önemli ayrıntıları gözden geçirmekte fayda var.

Kucaklamak ve öpmekle başlayabilirsiniz
Çocuğunuzun büyüdüğü zaman mutlu bir birey olmasını istiyorsanız, ona hediye almak yerine pozitif duygular ve düşünceler aşılamalısınız. Üstelik bunu yapmak hiç de sanıldığı kadar zor değil. Hafta sonları onunla birlikte yemek yapmak, oyunlar oynamak, kısa yürüyüşlere çıkmak, onu kucaklamak ve öpmekle başlayabilirsiniz. 

Okul çağındaki çocuklar kimi zaman ders çalışmayı sıkıcı bulabilirler. Bu sıkıntı da onları ciddi anlamda mutsuz edebilir. Bu yüzden çocuğunuzla birlikte uygun ve onu fazla zorlamayacak ders saatleri belirleyebilir, arta kalan zamanda da onunla oynayabilir ya da yapmak zevk aldığı herhangi bir aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. 

Çocuğunuzun değer yargılarını geliştirmek de onun ileriki yaşamı için önemli bir nokta. Ona sorumluluklarını öğretmek, etrafındaki insanların değerli olduğunu göstermekle işe başlayabilirsiniz. Mesela artık giymediği kıyafetlerini ayırıp ihtiyacı olan birilerine vermek, evdeki eski gazeteleri ve dergileri toplayıp, bunların yeniden kullanılmak üzere geri dönüştürülebildiğini ona anlatın. 

Sportif faaliyetlere beraber katılmak, hem sizin hem de onun sağlığı açısından olumlu gelişmeleri de beraberinde getirecektir. Bu konuda onu teşvik edin. 

Ne kadar çok gülerseniz o kadar sağlıklı olursunuz. Eskilerin deyimiyle “bir kahkaha bir kilo pirzolaya bedeldir”. Bol bol gülün ve çocuğunuzun da gülmesini sağlayın. 

Yemek psikolojisiyle de ilintili
Onun sağlıklı yeme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olun. Özellikle okulda yediği yemekler konusunda titiz olmakta fayda var. Eğer imkanınız varsa okula götürmesi için öğle yemeğini kendiniz hazırlayın. Tabi öğün aralarını da atlamamak gerekiyor. Öğün aralarında mineral ve vitamin açısından zengin besinler yemesini öğütleyebilir, beslenme çantasına yoğurt ve meyve koyabilirsiniz. Bu arada bol bol su içmesini öğütleyin. Unutmayın ki yemek konusu sağlığıyla olduğu kadar çocuğun psikolojisiyle der doğrudan ilintilidir. 

Hediye almak her çocuğu sevindiren bir olaydır. Ama başarılı olduğu her konu için ona hediye vermek doğru değil. Bunun yerine onu övün, yaptığı iyi işten dolayı tebrik edin. Tabi bunu yaparken gerçekten içten olduğunuzu da belli etmelisiniz. Mesela ona resim yapmayı sevdirerek hem hayal gücünü geliştirmesini sağlayabilir hem de resimlerini ve onu överek yaptığı işten duygusal tatmin elde etmesini sağlayabilirsiniz. 

Saygı gösterin
Onu dinlemek, ona saygı duyduğunuzu ve söylediği şeylerin önemli olduğunu kabul ettiğinizi gösterir. Onun lafını kesmemek, yaptığınız işi bırakıp ona konsantre olmak çocuğunuzun kendine olan güvenini artıracaktır. 

Bazen ona yardımcı olmak amacıyla yarım bıraktığı işleri bitirme veya düzeltme yolunu seçiyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Çünkü bu ona yaptığı işin yeterince iyi olmadığını hissettirir. Ancak yapılan iş tehlikeli veya sağlığına zarar getirecek nitelikte ise karışın. 

Çocuğunuz karşılaştığı güçlükleri kendi kendine aşmasını öğrenmelidir. Dışarı çıkacağınız zaman paltosunu kendisinin giymesine, ne kadar uzun sürse de ayakkabılarını kendisinin bağlamasına izin verin. Tek başına çözemeyeceği bir problemle karşılaştığında problemi size anlatmasını, böylece birlikte daha kolay ve kesin bir çözüme ulaşabileceğinizi bilsin. 

Sevdiği şeyleri yapmasına izin vermek sandığınız kadar endişe verici değildir. Onu gereksiz yere kısıtlamak, enerjisini harcamasına ve heyecanını yatıştırmasına engel olur. Bu da doğal olarak sıkıntı yaratır. Onun bir şeyleri bozmadan tamir etme yolunu bulmasının zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

↑ yukarı

«geri dön